| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | — | $18M | — | 6.7% |
| Op. Income | -$390.5K | — | -$484.0K | — | 19.3% |
| Gross Margin | 34.4% | — | 30.9% | — | 3.5pp |
| Net Margin | 2.5% | — | -2.5% | — | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | $-0.06 | — | 181.4% |
| Free Cash Flow | -$251.4K | — | $1M | — | -118.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $410.6K |
| Selling & Marketing | $34.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$410.6K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$390.5K |
| Interest Income | $2.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $888.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $497.7K |
| Income Tax Expense | $4.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $493.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $493.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $493.6K |
| D&A | $302.6K |
| EBIT | -$390.5K |
| EBITDA | -$87.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $493.6K |
| Depreciation & Amortization | $302.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $53.1K |
| Change in Working Capital | -$500.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $348.7K |
| Capital Expenditure | -$600.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$104.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$704.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$251.4K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $796.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $574.4K |
| Other Current Liabilities | $275.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $169.2K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $45.7K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$6M |