| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $5M | $5M | -19.5% | -16.2% |
| Op. Income | -$199.0K | $331.0K | $130.5K | -160.1% | -252.5% |
| Gross Margin | 36.2% | 38.0% | 31.4% | -1.8pp | 4.8pp |
| Net Margin | -2.3% | 6.1% | 2.4% | -8.4pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.03 | $0.02 | -134.0% | -165.5% |
| Free Cash Flow | -$985.3K | $730.6K | -$445.9K | -234.9% | -121.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$199.0K |
| Interest Income | $633 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $100.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$98.3K |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$99.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$99.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$99.4K |
| D&A | $80.4K |
| EBIT | -$199.0K |
| EBITDA | -$118.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$99.4K |
| Depreciation & Amortization | $80.4K |
| Stock-Based Compensation | $138.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$115.3K |
| Change in Working Capital | -$932.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$928.1K |
| Capital Expenditure | -$57.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$95.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$152.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$985.3K |
| Net Change in Cash | $283.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $28M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $616.6K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $184.5K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $45.7K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$5M |