| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $157M | $150M | -3.7% | 0.5% |
| Op. Income | $22M | $28M | $19M | -21.1% | 17.4% |
| Gross Margin | 72.0% | 71.7% | 69.9% | 0.2pp | 2.1pp |
| Net Margin | 7.7% | 9.7% | 5.9% | -2.0pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $1.06 | $0.62 | -24.5% | 29.0% |
| Free Cash Flow | $17M | $24M | $28M | -26.1% | -38.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | $21.0K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | $21.0K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $942.0K |
| Deferred Income Tax | -$287.0K |
| Other Non-Cash Items | $43.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$13.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $57M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $144M |
| PP&E (Net) | $166M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $68M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $492.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $294M |
| TOTAL ASSETS | $438M |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $136M |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $909.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $270M |
| TOTAL LIABILITIES | $406M |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $212M |
| Retained Earnings | -$181M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $438M |
| Total Debt | $303M |
| Net Debt | $239M |