| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | $150M | $160M | 4.2% | -2.3% |
| Op. Income | $28M | $25M | $28M | 10.4% | -0.5% |
| Gross Margin | 71.7% | 72.1% | 70.1% | -0.4pp | 1.6pp |
| Net Margin | 9.7% | 3.1% | 11.1% | 6.7pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $0.32 | $1.25 | 231.3% | -15.2% |
| Free Cash Flow | $24M | $5M | $27M | 377.8% | -12.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $45.0K |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $473.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $45.0K |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $473.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $937.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $616.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$371.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $46M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $116M |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $70M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $440.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $301M |
| TOTAL ASSETS | $417M |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $118M |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $933.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $280M |
| TOTAL LIABILITIES | $398M |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $212M |
| Retained Earnings | -$193M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $417M |
| Total Debt | $311M |
| Net Debt | $262M |