| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $17M | $27M | 0.0% | -36.5% |
| Op. Income | $1M | $1M | $2M | 0.0% | -42.0% |
| Gross Margin | 98.4% | 98.4% | 95.0% | 0.0pp | 3.4pp |
| Net Margin | -200.9% | -200.9% | -11.2% | 0.0pp | -189.7pp |
| EPS (Diluted) | $-2.93 | $-2.93 | $-0.27 | 0.0% | -988.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $21M | — | -100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $272.5K |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | $843.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $767.1K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $398.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $34M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $356M |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $532M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $77M |
| Tax Assets | $98M |
| Other Non-Current Assets | -$98M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $98M |
| TOTAL ASSETS | $630M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $88M |
| Common Stock | $292 |
| Additional Paid-In Capital | $845M |
| Retained Earnings | -$393M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $81M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $534M |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $542M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $630M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$354M |