| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | — | $111M | — | -26.2% |
| Op. Income | -$22M | — | -$8M | — | -171.0% |
| Gross Margin | 79.4% | — | 86.1% | — | -6.6pp |
| Net Margin | -105.9% | — | -30.9% | — | -75.0pp |
| EPS (Diluted) | $-7.45 | — | $-3.21 | — | -131.8% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$35M | — | 107.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$63M |
| INCOME BEFORE TAX | -$85M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$87M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$87M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $797.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $90M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$423.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$34M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $356M |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $61M |
| Other Current Assets | -$859.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $532M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $77M |
| Tax Assets | $98M |
| Other Non-Current Assets | -$98M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $98M |
| TOTAL ASSETS | $630M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $322.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$2M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $88M |
| Common Stock | $292 |
| Additional Paid-In Capital | $845M |
| Retained Earnings | -$393M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $81M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $534M |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $542M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $630M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$354M |