| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $17M | $24M | 11.1% | -20.6% |
| Op. Income | -$8M | $1M | -$12M | -721.9% | 32.2% |
| Gross Margin | 74.2% | 98.4% | 65.9% | -24.2pp | 8.3pp |
| Net Margin | -52.2% | -200.9% | -38.1% | 148.7pp | -14.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.85 | $-2.93 | $-0.79 | 71.0% | -7.4% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$697.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $855.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $767.1K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $170.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $318M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $512M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $81M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $613M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $75M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $292 |
| Additional Paid-In Capital | $846M |
| Retained Earnings | -$344M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $524M |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $532M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $613M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$316M |