| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $11M | -0.3% | 7.7% |
| Op. Income | $1M | $2M | $5M | -39.2% | -72.1% |
| Gross Margin | 77.5% | 82.5% | 92.7% | -5.0pp | -15.3pp |
| Net Margin | -2.9% | -451.7% | 137.3% | 448.8pp | -140.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-2.30 | $0.67 | 99.4% | -102.2% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$41M | -$55M | 65.1% | 73.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $28.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$785.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $474.0K |
| Income Tax Expense | $815.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$341.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$341.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$341.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$341.0K |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $814.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $172.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$918.0K |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$48.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$363.0K |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$475.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $216.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $137.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $833M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $846M |
| TOTAL ASSETS | $872M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $271M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $271M |
| TOTAL LIABILITIES | $293M |
| Common Stock | $232.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$79M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $622M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $543M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $543M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $835M |
| Total Debt | $271M |
| Net Debt | $255M |