| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $10M | -3.6% | 18.3% |
| Op. Income | $2M | $2M | $4M | 21.2% | -52.1% |
| Gross Margin | 82.5% | 88.0% | 92.3% | -5.5pp | -9.8pp |
| Net Margin | -451.7% | 53.3% | 122.6% | -505.0pp | -574.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.30 | $0.29 | $0.59 | -893.1% | -489.8% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$32M | -$35M | -29.4% | -16.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $52.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$109M |
| INCOME BEFORE TAX | -$106M |
| Income Tax Expense | -$54M |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $607.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $46M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$36.0K |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $219.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $200.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $812M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $826M |
| TOTAL ASSETS | $841M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $239M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $239M |
| TOTAL LIABILITIES | $257M |
| Common Stock | $232.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $619M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $551M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $551M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $808M |
| Total Debt | $239M |
| Net Debt | $232M |