| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $11M | $11M | -26.1% | -27.1% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$1M | -57.6% | -98.7% |
| Gross Margin | 40.7% | 41.5% | 39.1% | -0.8pp | 1.6pp |
| Net Margin | -25.1% | -9.7% | -8.4% | -15.4pp | -16.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.07 | $-0.06 | -95.2% | -123.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$3M | -27.3% | 19.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $117.5K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $658.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $117.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $117.5K |
| Stock-Based Compensation | $239.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $125.3K |
| Change in Working Capital | -$365.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$268.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$93M |
| Sales/Maturities of Investments | $99M |
| Other Investing Activities | -$234.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$349.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$349.6K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $216.3K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | -$2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $77M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $59.4K |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $237.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $78.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $1.6K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$84M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$513.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $77M |
| Total Debt | $137.7K |
| Net Debt | -$35M |