| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $9M | $13M | 22.3% | -15.0% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$442.2K | 50.4% | -279.0% |
| Gross Margin | 41.5% | 31.8% | 42.7% | 9.7pp | -1.2pp |
| Net Margin | -9.7% | -32.1% | -1.4% | 22.4pp | -8.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.14 | $-0.01 | 52.4% | -511.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$2M | 36.5% | 17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $110.4K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | $642.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $110.4K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$919.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $110.4K |
| Stock-Based Compensation | $207.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $75.0K |
| Change in Working Capital | -$736.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$299.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $105M |
| Other Investing Activities | -$281.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$738.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$730.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $29.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $234.5K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | -$2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $79M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $69.8K |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $118.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $93.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $1.6K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$82M |
| Treasury Stock | -$705.4K |
| Accum. Other Comp. Income | -$644.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $79M |
| Total Debt | $162.9K |
| Net Debt | -$31M |