| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $27M | $24M | 18.4% | 35.1% |
| Op. Income | $309.8K | -$1M | $891.9K | 125.5% | -65.3% |
| Gross Margin | 16.1% | 17.8% | 15.5% | -1.7pp | 0.6pp |
| Net Margin | -0.4% | -7.4% | 2.7% | 7.0pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.04 | $0.01 | 106.3% | -81.3% |
| Free Cash Flow | $6M | $2M | -$4M | 213.2% | 243.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $906.4K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $309.8K |
| Interest Income | $76.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $78.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $388.1K |
| Income Tax Expense | $518.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$130.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$130.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$130.2K |
| D&A | $7.1K |
| EBIT | $309.8K |
| EBITDA | $316.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$130.2K |
| Depreciation & Amortization | -$249.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$153.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$153.7K |
| Net Debt Issuance | -$264.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $73M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $721.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $78M |
| TOTAL ASSETS | $201M |
| Account Payables | $68M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $118M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $74M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$42.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $201M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$81M |