| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $22M | $24M | 23.3% | 14.1% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | $891.9K | 35.3% | -236.2% |
| Gross Margin | 17.8% | 13.8% | 15.5% | 4.0pp | 2.3pp |
| Net Margin | -7.4% | -9.9% | 2.7% | 2.5pp | -10.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.04 | $0.01 | 7.3% | -396.9% |
| Free Cash Flow | $2M | $16M | -$4M | -88.4% | 145.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $510 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$519.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $267.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $263.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$951.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $263.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$324.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$324.7K |
| Net Debt Issuance | -$185.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$105.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$291.4K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |