| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $13M | 7.4% | -1.7% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$3M | 19.9% | 8.8% |
| Gross Margin | 40.7% | 37.2% | 41.7% | 3.5pp | -1.1pp |
| Net Margin | -21.2% | -29.5% | -21.5% | 8.2pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.21 | $-0.17 | 23.8% | 5.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$1M | 19.7% | -14.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$22.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $19.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $369.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $369.0K |
| Stock-Based Compensation | $419.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $565.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $965.0K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $9M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $303.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $172.0K |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | -$85M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$2M |