| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $13M | $13M | -8.3% | -9.9% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$2M | 29.1% | -10.8% |
| Gross Margin | 37.3% | 40.7% | 43.7% | -3.3pp | -6.4pp |
| Net Margin | -16.7% | -21.2% | -13.6% | 4.5pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.16 | $-0.11 | 25.0% | -9.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$1M | -$2M | -131.8% | -64.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$46.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $17.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $275.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $275.0K |
| Stock-Based Compensation | $114.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $131.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$58.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$251.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $965.0K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $9M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $321.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $174.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $1M |