| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $14M | -5.6% | -14.2% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$2M | -6.9% | -40.5% |
| Gross Margin | 37.2% | 38.6% | 43.3% | -1.4pp | -6.1pp |
| Net Margin | -29.5% | -23.8% | -15.2% | -5.7pp | -14.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.18 | $-0.13 | -16.7% | -61.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$947.0K | -$3M | -74.3% | 42.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$84.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$133.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $38.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $403.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $403.0K |
| Stock-Based Compensation | $394.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$3.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $28M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $965.0K |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $34M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $10M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $304.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $172.0K |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | -$83M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $34M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$3M |