| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $199.1K | $839.1K | $371.1K | -76.3% | -46.4% |
| Op. Income | -$72M | -$106M | -$53M | 32.0% | -36.5% |
| Gross Margin | 100.0% | -64.4% | 100.0% | 164.4pp | 0.0pp |
| Net Margin | -39720.8% | -12745.3% | -14658.9% | -26975.5pp | -25061.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.51 | $-0.27 | 25.5% | -40.7% |
| Free Cash Flow | -$60M | -$39M | -$53M | -55.4% | -12.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $199.1K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $199.1K |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $669.8K |
| Interest Expense | $313.5K |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$79M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$79M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$79M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$79M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$77M |
| EBITDA | -$75M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$79M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $344.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$62M |
| Capital Expenditure | $2M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$100M |
| Sales/Maturities of Investments | $123M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$942.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $301M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $400M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $46M |
| TOTAL ASSETS | $446M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15.4K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $60.6K |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $226.5K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$457.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $355M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $355M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $446M |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | -$25M |