| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$301M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -17109.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.42 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$217M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $249M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $303M |
| Cost & Expenses | $303M |
| OPERATING INCOME | -$301M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$304M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$304M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$301M |
| EBITDA | -$297M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$304M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $26M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $50M |
| OPERATING CASH FLOW | -$216M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$349M |
| Sales/Maturities of Investments | $175M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$175M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $211M |
| FREE CASH FLOW | -$217M |
| Net Change in Cash | -$180M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $330M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $261.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $448M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $47M |
| TOTAL ASSETS | $496M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21.6K |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $64.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $14.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $96M |
| Common Stock | $217.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$282.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $400M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $400M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $496M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | -$38M |