| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $784.4K | $199.1K | $272.8K | 294.0% | 187.5% |
| Op. Income | -$104M | -$72M | -$83M | -45.2% | -25.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -13832.0% | -39720.8% | -30107.3% | 25888.8pp | 16275.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | $-0.38 | $-0.39 | -26.3% | -23.1% |
| Free Cash Flow | -$51M | -$60M | -$79M | 14.4% | 34.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $784.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $784.4K |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | -$104M |
| Interest Income | $857.7K |
| Interest Expense | $313.5K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$108M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$108M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$108M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$108M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$108M |
| EBITDA | -$107M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$108M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $43M |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$717.2K |
| Acquisitions (Net) | $10M |
| Purchases of Investments | -$40M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$217.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $43M |
| FREE CASH FLOW | -$51M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $307M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $416M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $770.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $43M |
| TOTAL ASSETS | $459M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $131M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $56.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $162M |
| Common Stock | $247.5K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$649.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $298M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $298M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $459M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | -$8M |