| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $111.8K | — | -100.0% |
| Op. Income | $109.4K | -$198.9K | -$360.6K | 155.0% | 130.3% |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.03 | $-0.03 | 119.5% | 119.1% |
| Free Cash Flow | -$134.5K | -$162.7K | -$103.9K | 17.3% | -29.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $129.5K |
| SG&A Expenses | $129.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $129.5K |
| Cost & Expenses | $129.5K |
| OPERATING INCOME | $109.4K |
| Interest Income | $31.4K |
| Interest Expense | $75.4K |
| Other Income/Expenses | -$43.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $65.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $65.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65.4K |
| Net Income Deductions | $97 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65.3K |
| D&A | $129.3K |
| EBIT | $140.8K |
| EBITDA | $140.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $65.4K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $2.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$191.1K |
| Change in Working Capital | -$11.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$134.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$134.5K |
| Net Change in Cash | -$135.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $324.3K |
| Short-Term Investments | $248.9K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | -$20.1K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $593.3K |
| PP&E (Net) | $2.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $30.2K |
| Short-Term Debt | $905.0K |
| Deferred Revenue | $119.4K |
| Other Current Liabilities | $59.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $50M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $127.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $905.0K |
| Net Debt | $580.7K |