| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $469.2K | — | -100.0% |
| Op. Income | $403.2K | — | -$840.6K | — | 148.0% |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $-0.07 | — | 109.8% |
| Free Cash Flow | -$394.2K | — | -$567.4K | — | 30.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $468.9K |
| SG&A Expenses | $468.9K |
| Other Expenses | $123.7K |
| Operating Expenses | $468.9K |
| Cost & Expenses | -$382.5K |
| OPERATING INCOME | $403.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $137.8K |
| Other Income/Expenses | -$298.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $88.9K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $84.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $4.8K |
| NET INCOME | $88.9K |
| Net Income Deductions | $4.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84.4K |
| D&A | $327.9K |
| EBIT | -$327.9K |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $88.9K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $9.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$454.7K |
| Change in Working Capital | -$34.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$391.6K |
| Capital Expenditure | -$2.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $916.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $368.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$394.2K |
| Net Change in Cash | $46.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $939.1K |
| Short-Term Investments | $149.4K |
| Net Receivables | $9.0K |
| Inventory | -$9.0K |
| Other Current Assets | $9.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $2.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $801.3K |
| Deferred Revenue | $14.2K |
| Other Current Liabilities | $295.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $54M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$46M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $298.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $801.3K |
| Net Debt | -$137.8K |