| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $16.7K | — | -100.0% |
| Op. Income | $57.4K | $109.4K | -$270.8K | -47.5% | 121.2% |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.01 | $-0.03 | -194.6% | 84.2% |
| Free Cash Flow | -$103.7K | -$134.5K | -$214.7K | 22.9% | 51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $128.1K |
| SG&A Expenses | $128.1K |
| Other Expenses | $49.5K |
| Operating Expenses | $128.1K |
| Cost & Expenses | -$48.9K |
| OPERATING INCOME | $57.4K |
| Interest Income | $37.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$125.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$68.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$68.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$68.3K |
| Net Income Deductions | $4.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$72.3K |
| D&A | -$210.6K |
| EBIT | -$180.5K |
| EBITDA | -$180.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$68.3K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $216 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$24.7K |
| Change in Working Capital | -$10.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$103.7K |
| Capital Expenditure | -$62 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $23.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$103.7K |
| Net Change in Cash | $614.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $938.8K |
| Short-Term Investments | $149.4K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | -$9.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $2.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $801.0K |
| Deferred Revenue | $14.2K |
| Other Current Liabilities | $294.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $54M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$46M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $298.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $801.0K |
| Net Debt | -$137.8K |