| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | $62M | — | 6.7% | — |
| Op. Income | $3M | $2M | — | 31.3% | — |
| Gross Margin | 16.0% | 13.5% | — | 2.5pp | — |
| Net Margin | 1.3% | 0.1% | — | 1.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.01 | — | 1937.0% | — |
| Free Cash Flow | $2M | $3M | — | -38.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $171.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $887.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $887.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $887.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $171.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $887.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $887.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $887.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $886.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $218.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$450.0K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$61.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $217.0K |
| Other Investing Activities | -$217.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$935.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $61.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $383.0K |