| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $62M | — | -0.3% | — |
| Op. Income | $2M | $2M | — | 15.7% | — |
| Gross Margin | 13.5% | 17.4% | — | -3.9pp | — |
| Net Margin | 0.1% | -0.7% | — | 0.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.05 | — | 110.9% | — |
| Free Cash Flow | $3M | $1M | — | 126.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $59.0K |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $49.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $59.0K |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $49.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $453.0K |
| Change in Working Capital | -$374.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$150.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $0 |