| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $532.3K | 34.6% | 430.0% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 16.6% | 15.2% |
| Gross Margin | 69.9% | 85.8% | 51.6% | -15.9pp | 18.3pp |
| Net Margin | -60.0% | -96.5% | -381.7% | 36.5pp | 321.8pp |
| EPS (Diluted) | $-5.58 | $-8.07 | $-8.56 | 30.9% | 34.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$2M | 12.3% | 41.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $847.9K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $493.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | -$50.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $153.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $153.9K |
| Stock-Based Compensation | $287.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$12.7K |
| Change in Working Capital | $121.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$244.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$234.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$244.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $95.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $204.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $150.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $653.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $321.5K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $838.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $334.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $232.5K |
| Additional Paid-In Capital | $36M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $144.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $838.1K |
| Net Debt | -$5M |