| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $3M | — | 38.9% |
| Op. Income | -$9M | — | -$8M | — | -5.9% |
| Gross Margin | 68.7% | — | 42.6% | — | 26.1pp |
| Net Margin | -246.3% | — | -403.4% | — | 157.1pp |
| EPS (Diluted) | $-36.06 | — | $-67.80 | — | 46.8% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$5M | — | -49.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $573.8K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $40.0K |
| Other Income/Expenses | -$167.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $573.8K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$36 |
| EPS Diluted | -$36 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $573.8K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $359.2K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$768.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$734.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$768.4K |
| Net Debt Issuance | $574.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $201.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $178.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $304.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $783.5K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $856.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $374.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $183.9K |
| Other Equity | -$130.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $856.3K |
| Net Debt | -$3M |