| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $470M | $444M | $369M | 5.8% | 27.2% |
| Op. Income | -$13M | -$32M | -$8M | 58.1% | -63.7% |
| Gross Margin | 82.9% | 81.5% | 80.6% | 1.4pp | 2.3pp |
| Net Margin | -3.3% | -7.1% | -4.4% | 3.7pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.65 | $-0.35 | 50.8% | 8.6% |
| Free Cash Flow | $71M | $36M | $76M | 99.6% | -7.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $470M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $389M |
| R&D Expenses | $116M |
| Selling & Marketing | $235M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $287M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $403M |
| Cost & Expenses | $483M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $941.0K |
| Other Income/Expenses | $592.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $16M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $77M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $90M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$255M |
| Sales/Maturities of Investments | $167M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$109M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | $71M |
| Net Change in Cash | -$513.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $331M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $227M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $115M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $425M |
| Goodwill | $46M |
| Intangible Assets | $81M |
| Long-Term Investments | $113M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $125M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $790M |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $540M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $762M |
| Long-Term Debt | $454M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $791M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $49.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$642M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $992M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $992M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $806M |
| Net Debt | $475M |