| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $502M | $470M | $396M | 6.8% | 26.8% |
| Op. Income | -$43M | -$13M | -$11M | -219.3% | -286.0% |
| Gross Margin | 84.0% | 82.9% | 81.6% | 1.1pp | 2.4pp |
| Net Margin | -7.3% | -3.3% | -2.4% | -4.0pp | -5.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | $-0.32 | $-0.20 | -131.3% | -270.0% |
| Free Cash Flow | $63M | $71M | $63M | -11.7% | 0.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $421M |
| R&D Expenses | $128M |
| Selling & Marketing | $251M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $308M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $464M |
| Cost & Expenses | $545M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $930.0K |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$37M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$37M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $83M |
| Deferred Income Tax | $47.0K |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $81M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$368M |
| Sales/Maturities of Investments | $288M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$99M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $325M |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $198M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $140M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $417M |
| Goodwill | $46M |
| Intangible Assets | $90M |
| Long-Term Investments | $122M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $147M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822M |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $572M |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $810M |
| Long-Term Debt | $455M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $787M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $49.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$681M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $797M |
| Net Debt | $472M |