| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $637M | $617M | — | 3.2% | — |
| Op. Income | -$24M | -$23M | — | -3.0% | — |
| Gross Margin | 85.0% | 84.6% | — | 0.4pp | — |
| Net Margin | -2.3% | 1.0% | — | -3.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $0.12 | — | -333.3% | — |
| Free Cash Flow | $88M | $100M | — | -11.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $637M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $542M |
| R&D Expenses | $198M |
| Selling & Marketing | $294M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $366M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $566M |
| Cost & Expenses | $661M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $901.0K |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $22M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $129M |
| Deferred Income Tax | -$45.0K |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $118M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$256M |
| Sales/Maturities of Investments | $497M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | $213M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | $88M |
| Net Change in Cash | $350M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $798M |
| Short-Term Investments | $938M |
| Net Receivables | $270M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $231M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.2B |
| PP&E (Net) | $334M |
| Goodwill | $174M |
| Intangible Assets | $169M |
| Long-Term Investments | $210M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $233M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $457M |
| Deferred Revenue | $708M |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $318M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$813M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $763M |
| Net Debt | -$35M |