| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $670M | $637M | — | 5.1% | — |
| Op. Income | -$10M | -$24M | — | 59.8% | — |
| Gross Margin | 85.2% | 85.0% | — | 0.2pp | — |
| Net Margin | 1.2% | -2.3% | — | 3.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $-0.28 | — | 157.1% | — |
| Free Cash Flow | $191M | $88M | — | 117.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $670M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $570M |
| R&D Expenses | $191M |
| Selling & Marketing | $310M |
| General & Administrative | $78M |
| SG&A Expenses | $388M |
| Other Expenses | $987.0K |
| Operating Expenses | $580M |
| Cost & Expenses | $679M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $936.0K |
| Other Income/Expenses | $20M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $130M |
| Deferred Income Tax | -$399.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $160M |
| Capital Expenditure | $32M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$839M |
| Sales/Maturities of Investments | $308M |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$569M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | $191M |
| Net Change in Cash | -$388M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $410M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $279M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $222M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $337M |
| Goodwill | $174M |
| Intangible Assets | $180M |
| Long-Term Investments | $166M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $262M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $458M |
| Deferred Revenue | $720M |
| Other Current Liabilities | $84M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $317M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$805M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $758M |
| Net Debt | $348M |