| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $617M | $582M | $502M | 6.1% | 23.1% |
| Op. Income | -$23M | -$24M | -$43M | 4.6% | 46.0% |
| Gross Margin | 84.6% | 84.8% | 84.0% | -0.2pp | 0.6pp |
| Net Margin | 1.0% | -2.3% | -7.3% | 3.3pp | 8.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $-0.27 | $-0.74 | 144.4% | 116.2% |
| Free Cash Flow | $100M | $78M | $63M | 27.0% | 59.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $617M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $522M |
| R&D Expenses | $176M |
| Selling & Marketing | $300M |
| General & Administrative | $69M |
| SG&A Expenses | $369M |
| Other Expenses | $782.0K |
| Operating Expenses | $546M |
| Cost & Expenses | $641M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $935.0K |
| Other Income/Expenses | $31M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $111M |
| Deferred Income Tax | -$167.0K |
| Other Non-Cash Items | -$24M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $127M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$399M |
| Sales/Maturities of Investments | $353M |
| Other Investing Activities | -$22M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$74M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $100M |
| Net Change in Cash | $60M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $448M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $267M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $200M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $347M |
| Goodwill | $174M |
| Intangible Assets | $159M |
| Long-Term Investments | $312M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $217M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $697M |
| Other Current Liabilities | $69M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $960M |
| Long-Term Debt | $457M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $784M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | -$799M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $774M |
| Net Debt | $326M |