| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$24M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 57.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -85.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.03 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$15M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $30.0K |
| Other Income/Expenses | $4.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $324.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$166.0K |
| Common Stock Repurchased | -$9.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $7M |