| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $1.0B | $1.4B | -1.5% | -24.4% |
| Op. Income | $43M | $62M | $118M | -31.4% | -63.9% |
| Gross Margin | 7.6% | 9.6% | 16.5% | -2.0pp | -8.9pp |
| Net Margin | 3.0% | 4.5% | 6.4% | -1.5pp | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $1.44 | $1.30 | -32.6% | -25.4% |
| Free Cash Flow | $61M | $93M | $78M | -34.3% | -21.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $947M |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | -$765.0K |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $982M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$887.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $91M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $947M |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | -$765.0K |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $982M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$887.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $91M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$765.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $101M |
| Capital Expenditure | -$40M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$185.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $61M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $401M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $636M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $987M |
| Goodwill | $630M |
| Intangible Assets | $177M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | -$20M |
| Other Non-Current Assets | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $345M |
| Short-Term Debt | $145M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $98M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $656M |
| Long-Term Debt | $244M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $174M |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $633M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $419.0K |
| Additional Paid-In Capital | $205M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$496M |
| Accum. Other Comp. Income | -$167.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $596M |
| Net Debt | $196M |