| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $1.2B | $1.4B | -9.7% | -25.8% |
| Op. Income | $62M | $78M | $138M | -20.6% | -54.9% |
| Gross Margin | 9.6% | 9.8% | 24.2% | -0.2pp | -14.6pp |
| Net Margin | 4.5% | 5.4% | 7.3% | -0.9pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.44 | $1.88 | $1.52 | -23.4% | -5.3% |
| Free Cash Flow | $93M | $63M | $66M | 49.1% | 42.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $941M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$859.0K |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $978M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$960.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $941M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$859.0K |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $978M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$960.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $132M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$92M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$98M |
| FREE CASH FLOW | $93M |
| Net Change in Cash | -$141.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $342M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $617M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $990M |
| PP&E (Net) | $955M |
| Goodwill | $629M |
| Intangible Assets | $184M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | -$20M |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $293M |
| Short-Term Debt | $136M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $103M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $594M |
| Long-Term Debt | $238M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $166M |
| Other Non-Current Liabilities | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $596M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $419.0K |
| Additional Paid-In Capital | $199M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$478M |
| Accum. Other Comp. Income | -$136.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $555M |
| Net Debt | $213M |