| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $985M | $1.0B | $1.3B | -3.9% | -23.4% |
| Op. Income | $29M | $43M | $104M | -30.9% | -71.8% |
| Gross Margin | 10.9% | 7.6% | 15.9% | 3.3pp | -5.0pp |
| Net Margin | 2.9% | 3.0% | 6.2% | -0.0pp | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.46 | $0.97 | $2.42 | -52.6% | -81.0% |
| Free Cash Flow | $65M | $61M | $46M | 6.2% | 40.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $985M |
| Cost of Revenue | $878M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $48M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $956M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $375.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $992.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $48M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $985M |
| Cost of Revenue | $878M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $48M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $956M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $375.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $992.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $48M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $48M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $99M |
| Capital Expenditure | -$34M |
| Acquisitions (Net) | -$253M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$288M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | -$37M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $65M |
| Net Change in Cash | -$213M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $187M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $604M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $849M |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $734M |
| Intangible Assets | $305M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $349M |
| Short-Term Debt | $105M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $136M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $658M |
| Long-Term Debt | $246M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $164M |
| Other Non-Current Liabilities | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $643M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $761.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$525M |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $15M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $576M |
| Net Debt | $388M |