| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $36M | $26M | -4.9% | 32.5% |
| Op. Income | -$7M | -$5M | $1M | -42.1% | -672.6% |
| Gross Margin | 69.5% | 68.9% | 68.3% | 0.6pp | 1.2pp |
| Net Margin | -39.2% | -25.2% | -25.4% | -14.1pp | -13.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.26 | $-0.22 | -46.2% | -72.7% |
| Free Cash Flow | -$5M | $8M | -$9M | -155.6% | 45.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$92.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$18.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $348.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$809.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $125M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $332.0K |
| Intangible Assets | $159M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $170M |
| TOTAL ASSETS | $296M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $112.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $184M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194M |
| TOTAL LIABILITIES | $235M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | -$147M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | -$355.0K |
| TOTAL EQUITY | $60M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $296M |
| Total Debt | $192M |
| Net Debt | $123M |