| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | $35M | $33M | 41.5% | 46.2% |
| Op. Income | $2M | -$7M | $2M | 122.1% | -34.9% |
| Gross Margin | 74.4% | 69.5% | 70.1% | 4.9pp | 4.3pp |
| Net Margin | -13.2% | -39.2% | -12.6% | 26.0pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.38 | $-0.14 | 52.6% | -28.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$5M | $3M | 34.5% | -193.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $655.0K |
| NET INCOME | -$6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $623.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$344.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $73.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $332.0K |
| Intangible Assets | $157M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $167M |
| TOTAL ASSETS | $307M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $248.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $185M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $623.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $195M |
| TOTAL LIABILITIES | $248M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $212M |
| Retained Earnings | -$154M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | -$355.0K |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $307M |
| Total Debt | $192M |
| Net Debt | $121M |