| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $130M | — | $89M | — | 47.0% |
| Op. Income | $431.0K | — | $2M | — | -77.5% |
| Gross Margin | 69.6% | — | 71.3% | — | -1.8pp |
| Net Margin | -18.7% | — | -15.9% | — | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.75 | — | $-0.51 | — | -47.1% |
| Free Cash Flow | -$149M | — | -$6M | — | -2350.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $83M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $130M |
| OPERATING INCOME | $431.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $701.0K |
| NET INCOME | -$24M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $811.0K |
| EBITDA | $12M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$153M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$151M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$153M |
| Net Debt Issuance | $75M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $127M |
| FREE CASH FLOW | -$149M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $332.0K |
| Intangible Assets | $160M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $173M |
| TOTAL ASSETS | $312M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $806.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $183M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $192M |
| TOTAL LIABILITIES | $242M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $205M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$409.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | -$355.0K |
| TOTAL EQUITY | $70M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $312M |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | $116M |