| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $78M | $85M | -20.1% | -26.7% |
| Op. Income | -$177.0K | $14M | $8M | -101.2% | -102.4% |
| Gross Margin | 22.4% | 23.2% | 13.0% | -0.7pp | 9.4pp |
| Net Margin | -5.9% | -76.4% | 8.2% | 70.6pp | -14.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-1.97 | $0.23 | 93.9% | -152.2% |
| Free Cash Flow | $10M | -$6M | $12M | 261.3% | -14.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $253.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | -$177.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$177.0K |
| EBITDA | $11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $319.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $800.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$112.0K |
| Purchases of Investments | $6M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$659.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $76M |
| PP&E (Net) | $328M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $340M |
| TOTAL ASSETS | $416M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $127M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $152M |
| TOTAL LIABILITIES | $225M |
| Common Stock | $304.0K |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | $84M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $187M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $416M |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | $150M |