| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $317M | — | $292M | — | 8.8% |
| Op. Income | $6M | — | $18M | — | -68.7% |
| Gross Margin | 6.6% | — | 11.1% | — | -4.4pp |
| Net Margin | -18.9% | — | 2.6% | — | -21.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.98 | — | $0.25 | — | -892.0% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $16M | — | -83.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $317M |
| Cost of Revenue | $296M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $312M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$88M |
| INCOME BEFORE TAX | -$82M |
| Income Tax Expense | -$22M |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $50M |
| EBIT | -$64M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $52M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $60M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$358.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $245.0K |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $82M |
| PP&E (Net) | $330M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $343M |
| TOTAL ASSETS | $426M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $65M |
| Long-Term Debt | $141M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $165M |
| TOTAL LIABILITIES | $230M |
| Common Stock | $304.0K |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | $89M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $192M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $196M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $426M |
| Total Debt | $174M |
| Net Debt | $165M |