| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $416M | $445M | $419M | -6.5% | -0.7% |
| Op. Income | $73M | $91M | $78M | -19.1% | -5.4% |
| Gross Margin | 36.6% | 36.4% | 36.5% | 0.3pp | 0.1pp |
| Net Margin | 14.8% | 13.4% | 16.9% | 1.3pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.90 | $0.88 | $1.03 | 2.3% | -12.6% |
| Free Cash Flow | -$149M | $219M | -$283M | -168.1% | 47.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $416M |
| Cost of Revenue | $263M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $79M |
| Cost & Expenses | $342M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $73M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $416M |
| Cost of Revenue | $263M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $79M |
| Cost & Expenses | $342M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $73M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $61M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$246M |
| OPERATING CASH FLOW | -$134M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$35.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$70M |
| Common Dividends Paid | -$42M |
| Other Financing Activities | $587.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$111M |
| FREE CASH FLOW | -$149M |
| Net Change in Cash | -$258M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $456M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $258M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $720M |
| PP&E (Net) | $480M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $200M |
| Long-Term Investments | $29M |
| Tax Assets | $109M |
| Other Non-Current Assets | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $91M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $604M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $285.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $488M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $69.0K |
| Additional Paid-In Capital | $616M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$60M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $429M |
| Net Debt | -$27M |