| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | — | $2.3B | — | -20.3% |
| Op. Income | $342M | — | $613M | — | -44.2% |
| Gross Margin | 38.5% | — | 37.9% | — | 0.6pp |
| Net Margin | 14.0% | — | 19.3% | — | -5.2pp |
| EPS (Diluted) | $3.76 | — | $6.41 | — | -41.3% |
| Free Cash Flow | $86M | — | $728M | — | -88.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $697M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $143M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $212M |
| Operating Expenses | $355M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $342M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $324M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $254M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $254M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $254M |
| D&A | $58M |
| EBIT | $377M |
| EBITDA | $435M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $697M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $143M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $212M |
| Operating Expenses | $355M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $342M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $324M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $254M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $254M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $254M |
| D&A | $58M |
| EBIT | $377M |
| EBITDA | $435M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $254M |
| Depreciation & Amortization | $58M |
| Stock-Based Compensation | $157M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | -$369M |
| OPERATING CASH FLOW | $136M |
| Capital Expenditure | -$51M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | -$19M |
| Sales/Maturities of Investments | $87M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$49M |
| Common Dividends Paid | -$140M |
| Other Financing Activities | -$48M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$240M |
| FREE CASH FLOW | $86M |
| Net Change in Cash | -$119M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $714M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $315M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $422M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $203M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $105M |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $113M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $920M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $544.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $436M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $69.0K |
| Additional Paid-In Capital | $643M |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$63M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $375M |
| Net Debt | -$340M |