| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $467M | $416M | $490M | 12.3% | -4.6% |
| Op. Income | $90M | $73M | $89M | 23.1% | 1.0% |
| Gross Margin | 36.5% | 36.6% | 36.7% | -0.1pp | -0.2pp |
| Net Margin | 14.4% | 14.8% | 12.4% | -0.4pp | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.99 | $0.90 | $0.87 | 10.0% | 13.8% |
| Free Cash Flow | $113M | -$149M | $72M | 175.4% | 56.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $467M |
| Cost of Revenue | $297M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $36M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $377M |
| OPERATING INCOME | $90M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $90M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $467M |
| Cost of Revenue | $297M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $36M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $377M |
| OPERATING INCOME | $90M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $90M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $67M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $43M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $136M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | -$35M |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$68M |
| FREE CASH FLOW | $113M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $494M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $309M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $807M |
| PP&E (Net) | $483M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $197M |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $106M |
| Other Non-Current Assets | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $95M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $37M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $685M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $349.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $450M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $69.0K |
| Additional Paid-In Capital | $638M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$80M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $419M |
| Net Debt | -$75M |