| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $419M | $471M | $373M | -11.1% | 12.3% |
| Op. Income | $78M | $99M | $108M | -21.3% | -28.0% |
| Gross Margin | 36.5% | 37.7% | 37.7% | -1.2pp | -1.1pp |
| Net Margin | 16.9% | 13.8% | 23.1% | 3.1pp | -6.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.03 | $0.97 | $1.25 | 6.2% | -17.6% |
| Free Cash Flow | -$283M | $63M | -$91M | -546.0% | -208.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $266M |
| GROSS PROFIT | $153M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $341M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $266M |
| GROSS PROFIT | $153M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $341M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $71M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$411M |
| OPERATING CASH FLOW | -$278M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$73M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | $73M |
| NET CASH FROM INVESTING | $68M |
| Net Debt Issuance | -$2.0K |
| Common Stock Repurchased | -$41M |
| Common Dividends Paid | -$40M |
| Other Financing Activities | -$42M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$124M |
| FREE CASH FLOW | -$283M |
| Net Change in Cash | -$345M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $489M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $241M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $730M |
| PP&E (Net) | $219M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $102M |
| Other Non-Current Assets | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $99M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $36M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $776M |
| Long-Term Debt | $537.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $683.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $69.0K |
| Additional Paid-In Capital | $528M |
| Retained Earnings | $955M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$66M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $189M |
| Net Debt | -$300M |