| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $490M | $419M | $537M | 16.9% | -8.9% |
| Op. Income | $89M | $78M | $157M | 15.2% | -43.2% |
| Gross Margin | 36.7% | 36.5% | 38.0% | 0.2pp | -1.2pp |
| Net Margin | 12.4% | 16.9% | 21.0% | -4.5pp | -8.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.87 | $1.03 | $1.65 | -15.5% | -47.3% |
| Free Cash Flow | $72M | -$283M | $209M | 125.4% | -65.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $490M |
| Cost of Revenue | $310M |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $89M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $490M |
| Cost of Revenue | $310M |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $400M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $89M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $61M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$45M |
| OPERATING CASH FLOW | $85M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$33M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | $72M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $504M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $291M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $795M |
| PP&E (Net) | $230M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $215M |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $112M |
| Other Non-Current Assets | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $98M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $35M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $823M |
| Long-Term Debt | $506.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $538.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $240M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $69.0K |
| Additional Paid-In Capital | $560M |
| Retained Earnings | $981M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$94M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $189M |
| Net Debt | -$314M |