| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | — | $1.5B | — | 48.8% |
| Op. Income | $613M | — | $408M | — | 50.2% |
| Gross Margin | 37.9% | — | 36.3% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 19.3% | — | 20.5% | — | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $6.41 | — | $4.55 | — | 40.9% |
| Free Cash Flow | $728M | — | $566M | — | 28.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $861M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $128M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | $121M |
| Operating Expenses | $248M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $613M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $604M |
| Income Tax Expense | $166M |
| Net Income from Continuing Ops | $438M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $438M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $438M |
| D&A | $49M |
| EBIT | $613M |
| EBITDA | $661M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $861M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $128M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | $121M |
| Operating Expenses | $248M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $613M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $604M |
| Income Tax Expense | $166M |
| Net Income from Continuing Ops | $438M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $438M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $438M |
| D&A | $49M |
| EBIT | $613M |
| EBITDA | $661M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $438M |
| Depreciation & Amortization | $49M |
| Stock-Based Compensation | $92M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$24M |
| Change in Working Capital | $182M |
| OPERATING CASH FLOW | $737M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$361M |
| Purchases of Investments | -$102M |
| Sales/Maturities of Investments | $197M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$274M |
| Net Debt Issuance | -$280.0K |
| Common Stock Repurchased | -$305M |
| Common Dividends Paid | -$115M |
| Other Financing Activities | -$39M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$459M |
| FREE CASH FLOW | $728M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $834M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $249M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $224M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $247M |
| Long-Term Investments | $109M |
| Tax Assets | $95M |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $126M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $539.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $789.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $273M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $565M |
| Retained Earnings | $922M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | -$636M |