| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $471M | $889M | $501M | -47.0% | -5.9% |
| Op. Income | $99M | $249M | $140M | -60.4% | -29.7% |
| Gross Margin | 37.7% | 38.2% | 36.7% | -0.5pp | 1.0pp |
| Net Margin | 13.8% | 19.5% | 19.8% | -5.7pp | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $2.54 | $1.44 | -61.8% | -32.6% |
| Free Cash Flow | $63M | $547M | $270M | -88.4% | -76.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $471M |
| Cost of Revenue | $294M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $79M |
| Cost & Expenses | $373M |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $91M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $471M |
| Cost of Revenue | $294M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $79M |
| Cost & Expenses | $373M |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $91M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $65M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | -$58M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$55M |
| Purchases of Investments | -$73M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$128M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$122M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | -$41.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$149M |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | -$225M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $834M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $249M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $373.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $224M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $247M |
| Long-Term Investments | $109M |
| Tax Assets | $95M |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $126M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $539.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $789.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $273M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $565M |
| Retained Earnings | $922M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | -$636M |