| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $191M | — | $118M | — | 61.0% |
| Op. Income | $35M | — | $54M | — | -35.2% |
| Gross Margin | 33.3% | — | 68.4% | — | -35.1pp |
| Net Margin | 13.8% | — | 31.7% | — | -17.9pp |
| EPS (Diluted) | $12.03 | — | $17.04 | — | -29.4% |
| Free Cash Flow | $18M | — | $53M | — | -65.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $769.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $155M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $174M |
| Interest Expense | $126M |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $685.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $769.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $155M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $174M |
| Interest Expense | $126M |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $685.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $685.0K |
| Stock-Based Compensation | $40.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$14M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$274M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$277M |
| Net Debt Issuance | $417M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$154M |
| NET CASH FROM FINANCING | $257M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $444.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $362M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $371M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $974.0K |
| Other Non-Current Assets | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $391M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $408M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $408M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |