| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $53M | $45M | 2.2% | 20.2% |
| Op. Income | $8M | $8M | $12M | -2.5% | -31.1% |
| Gross Margin | 28.4% | 28.8% | 41.6% | -0.4pp | -13.3pp |
| Net Margin | 12.8% | 12.0% | 19.1% | 0.8pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $3.13 | $2.89 | $3.87 | 8.3% | -19.1% |
| Free Cash Flow | $4M | $4M | $4M | -12.3% | -6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $47M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $191.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $47M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $191.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $191.0K |
| Stock-Based Compensation | $18.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$43.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$27.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $44M |
| NET CASH FROM FINANCING | $34M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $373M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $382M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $176.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $397M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $414M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $414M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |