| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $46M | $42M | 14.5% | 23.6% |
| Op. Income | $8M | $5M | $16M | 81.9% | -50.3% |
| Gross Margin | 28.8% | 25.1% | 55.6% | 3.7pp | -26.8pp |
| Net Margin | 12.0% | 7.2% | 28.2% | 4.8pp | -16.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.89 | $1.50 | $5.44 | 92.7% | -46.9% |
| Free Cash Flow | $4M | $6M | $9M | -25.4% | -54.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $128.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $47M |
| Interest Expense | $37M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $195.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $128.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $47M |
| Interest Expense | $37M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $195.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $195.0K |
| Stock-Based Compensation | $12.0K |
| Deferred Income Tax | $975.0K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$894.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $1.0K |
| Other Investing Activities | -$112M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | $184M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$66M |
| NET CASH FROM FINANCING | $118M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $362M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $371M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $974.0K |
| Other Non-Current Assets | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $391M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $408M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $408M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |